Personlig värme. Kraft från Bergslagen.

Prishistorik rörligt pris

Här kan du följa prisutvecklingen under åren 2001-2015. Alla priser anges i öre/kWh inklusive påslag men exklusive energiskatt och moms. 

Från 1 januari 2010 är vårt rörliga elpris volymvägt.

Prishistorik 2015-2020
Månad202020192018201720162015

Januari

 

 

 38,81

 36,38

 39,14

34,32

Februari

 

 

 47,12

 36,83

 25,40

34,03

Mars

 

 

 53,45

 35,32

 27,43

29,09

April

 

 

 

 33,35

 27,49

28,92

Maj

 

 

 

 34,18

 29,08

27,17

Juni

 

 

 

 32,03

 39,24

20,88

Juli

 

 

 

 35,10

 35,04

15,07

Augusti

 

 

 

 38,27

 36,26

22,30

September

 

 

 

 40,11

 35,87

26,96

Oktober

 

 

 

 35,04

 43,18

29,39

November

 

 

 

 37,43

 45,39

29,93

December

 

 

 

 36,46

 39,20

25,43

Medelpris

 

 

 46,46

 35,87

35,23

29,60

 

Prishistorik 2009-2014
Månad201420132012201120102009
Januari36,3646,0941,5770,5078,3753,19
Februari33,3242,2954,3165,40105,0650,63
Mars29,8945,8333,1364,3066,8148,29
April31,1545,0035,1356,0751,3046,38
Maj39,0538,8734,6455,8447,5943,68
Juni35,3836,6931,1452,3048,9047,17
Juli34,0635,8619,1743,7251,2145,42
Augusti38,7142,4430,2643,1849,1646,47
September40,3747,2733,0536,8956,2045,38
Oktober35,6044,6537,9836,8355,8245,44
November35,3639,9137,2947,7962,1047,05
December36,5836,0646,6637,6293,0459,01
Medelpris35,4841,2436,2047,2763,8048,17
Prishistorik 2003-2008
Månad200820072006200520042003
Januari50,4131,6240,8024,4729,8066,85
Februari44,1534,3444,1126,5928,5846,60
Mars36,9228,7452,6531,5329,8637,98
April47,7927,2149,3931,8127,8530,08
Maj44,1326,9636,4132,3228,2129,47
Juni63,2631,6845,3728,2632,5426,81
Juli65,1927,2548,7730,9227,3429,38
Augusti70,9331,7465,4432,6433,3934,26
September79,6636,6763,7731,0329,3333,23
Oktober68,8541,4351,0733,9227,4135,72
November62,3949,2945,8433,0128,8435,61
December56,5149,7632,8436,7926,4130,04
Medelpris57,6034,7148,0431,1129,1336,34

Priserna kan även ses på Nord Pool:s hemsida. Klicka här.länk till annan webbplats